Az Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták.

A mentelmi jogától megfosztott képviselő hozzávetőleg kilenc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Szabadon engedése után pár évvel, 1959-ben, 51 évesen halt meg.

A városi megemlékezés nem igazán mozgatta meg az embereket, mondhatni egyáltalán nem, hiszen alig volt közönsége a művelődési központ programjának, amit Körtvélyfáy Zoltán nyitott meg a kamarateremben.

Miután az emléknap történetét ismertette, az ez alkalomból levetített filmről szólva elmondta: Ikonikus mozi Bacsó Péter A tanú című alkotása. Az 1969-ben rendezett magyar filmszatírát elkészülte után – bár a Rákosi-rendszerről szól – azonnal betiltották. Tíz évig dobozban volt, és 1979-ben is csak azért mutathatták be, mert külföldön a Betiltott Filmek Fesztiváljára készültek.

2017. február 26., 09:38