Hír
2020. March 21.

Magyar-lengyel barátság napja

A magyar–lengyel barátság napjának története 2006. március 24-ig nyúlik vissza, amikor Lech Kaczyński lengyel és Sólyom László magyar köztársasági elnök Győrben aláírták a győri nyilatkozatot, valamint átadták a lengyel–magyar barátság első köztéri emlékművét.

A magyar Országgyűlés 2007. március 12-én, a lengyel Szejm március 16-án nyilvánította határozatban ünnepnapnak március 23-át, a lengyel–magyar barátság napját. A közös emléknapnak minden évben a másik ország egy-egy városa ad otthont. 2007-ben Przemyśl, 2008-ban Debrecen, 2009-ben Krosnó, 2010-ben Óbuda-Békásmegyer, 2011-ben Poznań, 2012-ben Ópusztaszer, 2013-ban Tarnów, 2014-ben Eger, 2015-ben Katowice, 2016-ban Budapest, 2017-ben Piotrków Trybunalski, 2018-ban Veszprém és 2019-ben Kielce.

„Ezer év, egy verejték” jelszóval is illethetnénk a hagyományos rendezvénysorozatokat, melyek során a közös ezeréves történelemre emlékeznek évek óta a két országban.

A lengyelországi Końskie városával 2013-ban került sor arra az együttműködési megállapodás aláírására, amellyel hivatalosan is partnervárosa lett Oroszlánynak. A partnerség kialakulását elősegítette a Visegrádi Alap V4 projetktje által támogatott, sorozatosan megrendezésre kerülő nemzetközi sítáborok közös szervezése és városunk diákjainak aktív részvétele, továbbá a testvérváros polgárainak baráti közeledése és a látogatások alkalmával tanúsított szeretetteljes fogadtatása is. A Końskie-ban megrendezésre kerülő kulturális eseményeken táncosaink, zenészeink rendszeresen képviselik a városunkat. A történelmi lengyel - magyar kapcsolatok minden irányba lehetőséget adnak további együttműködések kialakítására.


Elérhetőségeink

 • Oroszlány Város Polgármesteri Hivatala
  Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
  +36 (34) 361-444
  hivatal@oroszlany.hu
 • A honlap tartalmáért felelős vezető:
  Lazók Zoltán
  Oroszlány Város polgármestere

Népszerű cikkek