Polgármesteri köszöntő

Köszöntöm Önt városunk honlapján!

Oroszlány öt település (Bokod, Dad, Kecskéd, Kömlőd és Szákszend) járási központjaként a Vértes-hegység szelídebb, északi erdős-dombos vidékén helyezkedik el.

A környék az Árpád-kortól lakott. A török hódoltság idején elpusztult, elnéptelenedett falvakat szlovák és német telepesek keltették új életre, melyek a XVIII. századtól az Eszterházy család gesztesi, majd tatai uradalmához tartoztak.

Városunk a középkorban az Oroszlánykő később a Pusztaoroszlánykő nevet viselte. Elnevezését a hagyomány szerint egykori váráról nyerte, melynek kapuját két kőből faragott oroszlán díszítette. Legalább is ezt írja az 1938-as O'sváth-féle, máig legtöbbet forgatott megyetörténet. De ahogy a középkor, mára már ez is a múlt. Hiszen O'sváth 1557 oroszlányi lakosról számol be, s ma közel húszezren élnek itt, 16 kilométerre Tatabányától, a megyeszékhelytől, és mintegy negyedórányira a nagy forgalmú Bécs-Budapest (M1) autópálya csatlakozásától.

Oroszlány elmúlt évtizedeinek fejlődése nagyrészt a művelésre alkalmasnak talált széntelepek létének volt köszönhető; a bányászkodás - és a ráépülő energetikai ipar - alapvetően meghatározta a város életét, munkalehetőséget adva az idetelepülőknek. Az ország utolsó mélyművelésű bányája 2014. végén fejezte be a termelést Márkushegyen.

A gazdasági szerkezetváltásnak köszönhetően mind nagyobb jelentősége lett ipari parkunknak, ami hivatalosan 1997-ben jött létre. A zöldmezős területek a régi ipari területek mellett lettek kijelölve. A különböző előkészítési munkákat és intézkedéseket követően 1999. második felében kezdődtek meg a csarnoképítések. A fejlesztések évről évre nagyobb volument értek el, a beruházások értéke 2018-ban már meghaladta a 164 milliárd forintot, de a cégek árbevétele is növekedést mutat, hiszen ez 315 milliárdos volt abban az évben.

Oroszlány 2016 decemberében, az országban kilencedikként, Komárom-Esztergom megyében pedig elsőként szerezte meg a „Tudományos és Technológiai Park” címet. Ezzel az ország több mint 200 ipari parkja közül elismerésre méltó helyet szerzett magának a település. A park jelenléte és fejlődése hozzájárul ahhoz, hogy a városban és környékén csupán két százalék körül mozog a munkanélküliek aránya. Jelenleg 24 vállalkozás működik a területen, ahol a foglalkoztatottak száma meghaladja a 4,5 ezret.

A jó megközelíthetőség, az autópálya és a Bécs-Budapest tengely közelsége kiváló lehetőséget teremt a turisztikai adottságok kihasználásához. Évente több tízezren keresik fel Oroszlány legnagyobb látnivalóját a Majki műemlékegyüttest, a kamalduli néma barátok kolostorát. A barokk stílusban, zárt alaprajzzal megépített lakható barátlakások a középen fekvő templommal, igazi élménnyel gazdagítják az ide látogatókat. A Vértes hegység azonban más gyöngyszemeket is rejteget. A településhez közeli vértesszentkereszti apátság, illetve Várgesztes ideális kirándulóhelyek. Az erdős, hegyes környezet értékét növeli, hogy az országban ezen a tájon alakult meg az első natúrpark, mely a természeti és kultúrtörténeti értékek megismertetésével csábítja a turistákat. A Vértest átszelő országos Kék túra útvonalán olyan nevezetességekkel is megismerkedhet a látogató, mint a Csókakő, a Csáki vár, a Vitányvár, a Szentgyörgyvár és a Gerencsérvár.

A közelmúlt bányászhagyományait a Bányászati Múzeum tárlata mutatja be. A kiállítóhely 2001-től a XX-as aknán, a Majki remeteségtől 600 méterre működik. A kiállítás a 20. század második felének az oroszlányi szénmedencében folyó szénbányászatával ismerteti meg a látogatókat. Az épületek és berendezései eredeti állapotukban mutatják be egy modern bányaüzem létesítményeit, illetve működését. A környékbeli bányák bezárása során ide gyűjtötték össze a szénmedence jellemző gépi berendezéseit és bányászati relikviáit is.

Aki a várost keresi fel, az sem marad megfelelő szolgáltatás és látnivaló nélkül. A török hódoltságot követően érkező szlovák telepesek utódai megtartották és ápolják elődeik hagyományait, melyek a tájházban rendezett kiállítás keretében ismerhetők meg. Az ó-falu evangélikus temploma, a modern katolikus templom, a millenniumi emlékmű, a rendszerváltozást követően emelt képzőművészeti alkotások szintén megérnek egy látogatást.

Az elmúlt évtized vállalkozói befektetéseinek köszönhetően színvonalas vendéglátó-ipari és kereskedelmi egységek, valamint szálláshelyek várják a betérőket. A fejlesztéseknek köszönhetően a megújult úthálózat, a korszerű szakorvosi rendelőintézet, az európai színvonalú fedett uszoda, a modern sportcsarnok, a gondozott és felújított játszóterek mellett a rengeteg program, illetve esemény mind-mind az idelátogatók kényelmét és szabadidejük hasznos eltöltését hivatottak szolgálni.

Oroszlány szeretettel és tisztelettel várja vendégeit. Fedezze fel ezeket a látnivalókat, fedezze fel a Vértes hegységet!

Lazók Zoltán
polgármester

Önkormányzat
2023. December 01.

Testületi ülés

November 30-án tartotta meg munkaterv szerinti ülését az oroszlányi képviselő-testület.

Hír
2023. November 30.

Tájékoztató az ösztöndíj pályázatról

Oroszlány Város Önkormányzata a Kulturális és Innovációs Minisztériummal együttműködve az idei évben is csatlakozott a hátrányos szociális helyzetű felsőoktatási hallgatók, illetve a felsőoktatási tanulmányokat kezdő fiatalok támogatására létrehozott Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer újabb fordulójához.

Önkormányzat
2023. November 30.

Az idősek problémáival foglalkoznak

Az Országgyűlés által elfogadott, az Idősügyi Nemzeti Stratégiáról szóló 81/2009. (X.2.) számú Országgyűlési Határozatban megfogalmazott célok elérése érdekében a helyi önkormányzatok tanácsadó, véleményező testületként Idősügyi Tanácsot hívhatnak életre.

Elérhetőségeink

  • Oroszlányi Közös Önkormányzati Hivatal
    Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
    +36 (34) 361-444
    hivatal@oroszlany.hu
  • A honlap tartalmáért felelős vezető:
    Lazók Zoltán
    Oroszlány Város polgármestere

Népszerű cikkek