Vértesszentkereszt

Vértesszentkereszt, bencés apátság

Román kori építészetünk gyöngyszeme az Oroszlány és Pusztavám közötti erdőben megbúvó egykori bencés monostor és templom maradványa.

A XII. századi alapítású kolostort az évszázadok során több rend is birtokolta. A bencések, esetleg a ciszterek és a domonkosok ellentétét bizonyítja több alaprajzi megoldása és a rá vonatkozó írásos adatok. Történetének éppen ez a vonatkozása teszi különlegessé, hiszen a településektől távol álló kolostor többféle szerzetesi koncepció megvalósításának is otthont adott. A török korban elhagyott kolostor jelentős álló romjai ma látványos képet nyújtanak a Vértes erdejében.

A Vértes hegységben elhelyezkedő bencés kolostort 1146 előtt alapította a Csák nemzetség a Szt. Kereszt tiszteletére. Az első kolostor templomát az 1210-es években újjáépítették, ekkor nyerte el ma is látható alakját. A háromhajós templom egyedi vonása, hogy a főszentély háromkarélyos elrendezésű, nyugati homlokzata két tornyos. Elképzelhető, hogy 1210 és 1240 között a ciszter rendhez került a kolostor, de ezt követően a késő-középkorban továbbra is bencés kolostor volt e helyen. A rend számos kolostorához hasonlóan, a XV. század második felében az épületek már rossz állapotban voltak és a szerzetesek nem tudták megújítani kolostorukat.

Ezért Mátyás király 1478-ban a hanyatlásnak indult kolostort az obszerváns domonkosoknak adta, akik a birtokukba került kolostorban csak 1505-ben alakították meg konventjüket. Ekkor újabb építkezésekre került sor, elsosorban a kolostor részben. 1541-ig működött ebben a formában. A kolostor kerengőjének sarkánál kis kápolna állt, amely eredetileg a közeli település plébániatemploma lehetett. Ezt a kis templomot a domonkosok belefoglalták a kolostorukba. A török korban a kolostort elhagyták, jelentős álló romjai azonban napjainkig megmaradtak. Jelentős régészeti ásatás tárta fel a kolostor korábbi maradványait.



Kék hírek
2024. június 28.
Motorosok figyelem!

Hétvégén Komárom-Esztergom vármegye közútjain ismét fokozott közlekedésrendészeti ellenőrzések várhatóak.

Hír
2024. június 28.
Aratóünnep

Péter-Pál napján szakad a búza gyökere, a hagyomány szerint ekkor kezdődik az aratás.

Mozaik
2024. június 28.
Három időpontban, három városrészen

Az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. értesíti a lakosságot, hogy karbantartási munkák miatt áramszünet lesz Oroszlányban a mellékelt tájékoztatókban jelzett területeken.

Önkormányzat
2024. június 28.
Testületi ülés

Csütörtökön délután tartotta meg Oroszlány Város Önkormányzatának Képviselő-testülete munkaterv szerinti ülését a Közös Önkormányzati Hivatal tárgyalótermében.

Önkormányzat
2024. június 28.
Szeptember 8-án lesz az időközi választás

A 2024. június 9-én megtartott helyi önkormányzati képviselők választásán Oroszlány 4. számú egyéni választókerületben a legtöbb érvényes szavazatot, 242-242 szavazatszámmal Auerné Böröczky Erzsébet (FIDESZ-KDNP) és Babai János (OLPK) jelöltek kapták, így a választás szavazategyenlőség miatt eredménytelen lett.

Elérhetőségeink
  • Oroszlányi Közös Önkormányzati Hivatal
    Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
    +36 (34) 361-444
    hivatal@oroszlany.hu
  • A honlap tartalmáért felelős vezető:
    Lazók Zoltán
    Oroszlány Város polgármestere
Népszerű cikkek