Vértesszentkereszt

Vértesszentkereszt, bencés apátság

Román kori építészetünk gyöngyszeme az Oroszlány és Pusztavám közötti erdőben megbúvó egykori bencés monostor és templom maradványa.

A XII. századi alapítású kolostort az évszázadok során több rend is birtokolta. A bencések, esetleg a ciszterek és a domonkosok ellentétét bizonyítja több alaprajzi megoldása és a rá vonatkozó írásos adatok. Történetének éppen ez a vonatkozása teszi különlegessé, hiszen a településektől távol álló kolostor többféle szerzetesi koncepció megvalósításának is otthont adott. A török korban elhagyott kolostor jelentős álló romjai ma látványos képet nyújtanak a Vértes erdejében.

A Vértes hegységben elhelyezkedő bencés kolostort 1146 előtt alapította a Csák nemzetség a Szt. Kereszt tiszteletére. Az első kolostor templomát az 1210-es években újjáépítették, ekkor nyerte el ma is látható alakját. A háromhajós templom egyedi vonása, hogy a főszentély háromkarélyos elrendezésű, nyugati homlokzata két tornyos. Elképzelhető, hogy 1210 és 1240 között a ciszter rendhez került a kolostor, de ezt követően a késő-középkorban továbbra is bencés kolostor volt e helyen. A rend számos kolostorához hasonlóan, a XV. század második felében az épületek már rossz állapotban voltak és a szerzetesek nem tudták megújítani kolostorukat.

Ezért Mátyás király 1478-ban a hanyatlásnak indult kolostort az obszerváns domonkosoknak adta, akik a birtokukba került kolostorban csak 1505-ben alakították meg konventjüket. Ekkor újabb építkezésekre került sor, elsosorban a kolostor részben. 1541-ig működött ebben a formában. A kolostor kerengőjének sarkánál kis kápolna állt, amely eredetileg a közeli település plébániatemploma lehetett. Ezt a kis templomot a domonkosok belefoglalták a kolostorukba. A török korban a kolostort elhagyták, jelentős álló romjai azonban napjainkig megmaradtak. Jelentős régészeti ásatás tárta fel a kolostor korábbi maradványait.



Egészség
2026. június 19.
Másodfokú hőségriasztás lép életbe

Másodfokú hőségriasztás lesz érvényben Magyarország teljes területén 2026. június 20-án 00.00 órától június 23-án 24.00 óráig. A tartós meleg miatt különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás és a veszélyeztetett csoportok védelme.

2026. június 14.
Tervezett áramszünet lesz június 17-én

Tervezett áramszünet várható 2026. június 17-én a József Attila utca és az Ady Endre utca több fogyasztási helyén. A szolgáltató hálózat-karbantartást végez az érintett területeken.

Hír
2026. június 11.
Gázszünet lesz Oroszlányban

Tervezett karbantartás miatt 2026. június 15-én 6 órától június 17-én 6 óráig szünetel a földgázszolgáltatás Oroszlányban. A 48 órás leállás idején a szolgáltató azt kéri, hogy az érintettek ne használják gázkészülékeiket, és zárják el a fogyasztói főelzárót.

Egészség
2026. június 11.
Ingyenes szűrővizsgálatok érkeznek Oroszlányba

Labor-, szív- és érrendszeri, tüdőgyógyászati és más vizsgálatokkal érkezik a szűrőkamion Oroszlányba. A részvétel díjmentes, a sorszámokat a helyszínen adják ki.

Egyéb hirdetmény
2026. június 08.
Kötelező védekezés a szőlőkabóca ellen

A szőlő aranyszínű sárgaságát terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen minden érintett termelőnek kötelező védekeznie. A kormányhivatal első, 2026-os védekezési felhívása a kezelések időzítésére, a kötelezettségekre és a használható készítményekre is kitér.

Elérhetőségeink
  • Oroszlányi Közös Önkormányzati Hivatal
    Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
    +36 (34) 361-444
    hivatal@oroszlany.hu
  • A honlap tartalmáért felelős vezető:
    Takács Károly
    Oroszlány Város polgármestere
Népszerű cikkek