Földrajzi adatok

GPS koordináták: 47.486670, 18.315330 EOV koordináták: 594829, 238340
Terület: 75,86 km2 Időzóna: CET, UTC+1

Elhelyezkedése
Oroszlány Komárom-Esztergom megye déli határán, a Vértes-hegység észak-nyugati lejtőjén, az Által-ér lankás területein fekszik. Változatos természeti adottságaira jellemző, hogy a Vértes-hegység magasabb pontjai felől fokozatosan ereszkedik le az Által-ér völgyébe. Növényzetét jellemzően a Vértes növénytársulásai határozzák meg, így a cserszömörcés karsztbokor-erdő, a karszttölgyes, gyertyános kocsánytalan tölgyes. A terület talajösszetételére az agyagbemosódásos barna erdőtalajok és a löszös alapkőzeten kialakult homokos vályog talajok jellemzőek.

Éghajlata
Éghajlata hűvös, mérsékelten száraz, erős szubmediterrán klímahatások következtében tavasszal és ősszel kevés csapadékkal. A város felszíni vizeit patakok szállítják az által-érbe, mely a terület vízgyűjtője. A bányászatnak köszönhetően sok, szép, tiszta vizű tó található a teljes külterületen.

Természeti erőforrások
A térség meghatározó nyersanyaga a nagymennyiségű barnakőszén, amelyre a szénbányászata és energiatermelésre települt. A bányák egy része mára bezárt, hasznosításuk vagy rekultiválásuk meghatározó feladat. Oroszlány kevés mezőgazdasági termőfölddel rendelkezik, a várostól északra fekvő területek gyengébb minőségű, agyagos, köves területek. A délre eső, vértesaljai rétek, legelők állattartásra alkalmasak.

Természeti és táji értékei
A város közel teljes igazgatási területe a Vértes-hegységbe esik, így a tájhasználatot az igen magas erdősültségi arány határozza meg. Az erdőterületek a Pusztavámmal határos részeken bányaüzemek és roncsolt területek szabdalják fel. Kiemelkedő értéket képvisel a távlatban is meghatározó tórendszerek, a Pénzes-patak, Mocsár-berek és a Majki-patak völgyében. Önálló tájszerkezeti egységnek tekinthető az Által-ér felduzzasztott tározó - a Bokodi-hűtőtó, mely ipari hasznosításán túl "horgászparadicsom" is.
Az itt található erdőterületek jelenleg kívül esnek a Vértesi Tájvédelmi Körzeten. Így csak Oroszlány déli erdői részesülnek természetvédelmi oltalomban. Itt található a Mindszentpusztai ciklámen völgy fokozottan védett területe. A tájvédelmi körzettől északra fekvő erdők faállományuk, élőviláguk kultúrtörténeti értékeik miatt védelemre érdemesek. Ilyen a Gerencsér vár maradványa, amely feltehetőleg a Vértesben fennmaradt épületek legrégibbje, a vértesi védelmi rendszer egyik láncszeme volt. Az oroszlányi erdő másik kultúrtörténeti értéke a Vértesszentkereszti kolostorrom és környéke, mely helyi jelentőségű természetvédelmi terület. A mára megmaradt 8-10 m magas falmaradvány, pillér és kapuboltozat töredék, mai romos állapotában is az ország egyik legszebb műemlékmaradványa.
Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Majki műemlékegyüttes és környéke. A festői szépségű tájrészlet méltán érdemes a védelemre. A Majki remeteség szabályos, szigorú rendben sorakozó egyöntetű épületeivel, gyönyörűen ápolt pázsitjával, fenyőivel igazán lenyűgöző hatású. A domb előterében lévő tavakkal, malommal, a parkot övező erdőkkel az idegenforgalom számára is jelentős célpont. A Majkpuszától délre húzódó erdők és az itt haladó közlekedési folyosó a Vértes meghatározó turisztikai tengelye, ezért az ehhez kapcsolódó táji értékekben gazdag erdőterületek megkülönböztetett figyelmet érdemelnek. Oroszlány másik táji, ökológiai értéke az Által-ér térségi jelentőségű ökológiai folyosója, amely észak felé a Tatai-tó ramsari területei felé biztosít kapcsolatot.

Térkép

Hír
2025. február 20.
Civil Fórum a tájékoztatás és az együttműködés jegyében

Február 19-én délután a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár adott otthont a Civil Fórumnak, amelyen helyi civil szervezetek képviselői gyűltek össze. Az esemény célja az volt, hogy a résztvevők tájékoztatást kapjanak az elérhető pályázati forrásokról, valamint a művelődési központ által biztosított lehetőségekről. A fórum házigazdája a Szijj Irma Kamarakórus volt, akik rövid bemutatkozóval nyitották meg a találkozót.

Hír
2025. február 19.
Megerősítették tisztségükben a Rákóczi Szövetség oroszlányi vezetőit

Február 17-én, hétfőn tisztújító közgyűlést tartott a Rákóczi Szövetség oroszlányi szervezete a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár kamaratermében. A tagok titkos szavazással döntöttek az elnök és az alelnök személyéről, a szervezet alapszabályzata értelmében háromévente megtartandó választás során.

Hír
2025. február 17.
Klímastratégiai közvélemény-kutatás

Az elmúlt évtizedek egyértelművé tették, hogy a klímaváltozást többé nem hagyhatjuk figyelmen kívül. A mindenki által tapasztalható hőhullámok, aszályok és özönvízszerű felhőszakadások egyértelműen jelzik: éghajlatunk jelentős változásokon megy keresztül.

Közélet
2025. február 17.
Új szolgálati járművet kapott az oroszlányi rendőrség

Hétfőn délelőtt ünnepélyes keretek között adtak át egy új szolgálati gépjárművet az oroszlányi rendőrök számára a Szent Borbála téren. Az eseményen Takács Károly polgármester is felszólalt, aki hangsúlyozta, hogy az önkormányzat elkötelezett a közbiztonság erősítése mellett.

Kultúra
2025. február 17.
Kiváló borok versenye

Február 15-én ismét megrendezte hagyományos borversenyét a Falu Hagyományőrző és Kulturális Egyesület Oroszlányban. A megmérettetésnek a II. Rákóczi Ferenc Klub adott otthont, ahol több település borosgazdái mérték össze tudásukat. Az eseményre elsősorban fehérborokkal neveztek, de néhány rozé és vörösbor is megjelent a versenyen.

Kultúra
2025. február 17.
Zene és tánc ünnepe Oroszlányban

Február 14-én, pénteken a Bakfark Bálint Alapfokú Művészeti Iskola ismét megrendezte hagyományos Valentin-napi gáláját a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár színháztermében.

Elérhetőségeink
  • Oroszlányi Közös Önkormányzati Hivatal
    Oroszlány, Rákóczi Ferenc út 78.
    +36 (34) 361-444
    hivatal@oroszlany.hu
  • A honlap tartalmáért felelős vezető:
    Takács Károly
    Oroszlány Város polgármestere
Népszerű cikkek