Csokonaira emlékeztek
A magyar irodalom egyik legjelentősebb költőjeként számon tartott Csokonai Vitéz Mihályra emlékezett halálának 210. évfordulója alkalmából az Oroszlányi Rákóczi Szövetség Millenniumi Alapítványa.
Tanárai a jövő tudósaként emlegették, „poeta doctus” és „poeta natus”-nak is nevezték, azaz: nagy műveltségű, tudós költőnek – emlékeztetett a rendezvény előadója, Takács Tímea, a helyi Gárdonyi Géza Városi Könyvtár igazgatója. A vetített képes prezentáció végigkísérte az íróként és műfordítóként is elismert irodalmár életútját, születésétől az iskolás évekig. Csokonai széles magyar és világirodalmi műveltséggel rendelkezett, melyet a debreceni kollégiumban eltöltött éveknek köszönhetett. Bemutatásra került költészete, valamint Lillához fűződő szerelmi kapcsolata is.
Az előadás keretében elhangzott három csodálatos versének felvétele, kiváló színészek tolmácsolásában. Elsőként Sinkovits Imre szavalta el a „Szerelemdal a csikóbőrös kulacshoz” című verset, ezt követte Raksányi Gellért előadásában a „Magyar hajnal hasad”, végezetül Sztankay István adta elő talán legismertebb versét, „A reményhez” címmel. Csokonai nagyon fiatalon, harminckét évesen hunyt el tüdőgyulladásban, 1805-ben. Művei, költői géniusza, szenvedélyes jelleme és tragikus sorsa révén is Petőfi előképe.
Az esemény zárásaként Nagy Csaba, a rendező civil szervezet elnöke az alapítvány 2014. évi beszámolóját tartalmazó 20 oldalas kiadványt nyújtotta át a megemlékezésen részt vevő érdeklődőknek.