Kisvasút és kilátó a múzeumban
Sajnálatos módon a bánya földalatti szintjeinek bemutatására nincs lehetőség, a bezárt bányákat biztonsági okokból tömedékelni kell, bejáratukat pedig lezárják. Ennek hiányát oldja meg a külön e célra épített mintatáró, melyben valósághűen imitálják a bányabeli viszonyokat – ezekkel a gondolatokkal invitálja és ösztönzi többek között látogatásra az érdeklődőket az a kiadvány, amit Nagy Csaba idegenforgalmi-turisztikai tanácsadó állított össze.
Ahogyan a szerző a prospektusban fogalmaz: egy évtizede még bányaüzemek sora szegélyezte Oroszlány határát, ma már egy mélyművelésű üzem sem működik. A múltra emlékeztető létesítmények lassan eltűnnek e tájról, ezért is szerencsés, hogy a város gondot fordít egy jellegzetes épületcsoport megőrzésére, illetve múzeumi célú hasznosítására.
Az elmúlt hétvégén Lazók Zoltán polgármester is felkereste a bemutató területét, ahol az idegenforgalmi tanácsadó mellett Mike István intézményvezetővel tekintették át a fejlesztéseket, és hosszasan időztek Kárai Sándornál, akinek a gyerekek körében szenzációnak számító kisvasút üzembe helyezése köszönhető, de a szakemberek készülnek az aknatoronyban kialakítandó kilátó beindítására is.
Mint az közismert, támogatandónak minősítette a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat a 2014-2020-as uniós pályázati ciklusra a Bányászati Múzeum fejlesztését, és előzetesen felkérték az önkormányzatot, hogy a várhatóan 2015. szeptemberében megjelenő pályázati felhívásra készítse elő a projektet.
A képviselő-testület a beruházási céltartalék terhére a Bányászati Múzeum tervezésére 5 millió Ft-ot, míg a beruházási feladatokra (épületek bontása, villamos betáplálási kábel cseréje, stb.) 9,4 millió Ft-ot különített el.