Veszélyes fűtési szezon
Különös jelentősége van a kémények rendszeres ellenőrzésének, hiszen a szén-monoxid mérgezések legtöbbször a tüzelő- és fűtőberendezések helytelen használatára és az ellenőrzés hiányára vezethetők vissza.
Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő, fűtő berendezést használjanak, ezt szakembernek kell beüzemelnie és javítania. A kémény állapotát előírt időszakonként ellenőriztessék. A gázkészüléket is évente vizsgáltassák felül! Lehetőség szerint használjanak a lakószobában légbevezetőt, a vizes helységekben (WC, fürdőszoba, konyha) légelvezetőt, így biztosítható a megfelelő mennyiségű és minőségű levegő.
A kazánnal, főként vegyes tüzelésű kazánnal felszerelt ingatlanban a kémények ellenőrzése mellett érdemes átvizsgáltatni magát a berendezést is. Mindezeken túl ügyelni kell a tüzelőanyag tárolására is: biztosítsák a megfelelő távolságot a tüzelő, fűtő berendezés és az éghető anyag között. A kazán közelében felhalmozott éghető anyagokat távolítsák el.
Az újfajta ablakok olyan mértékben szigetelik a lakást, hogy a levegő sokkal lassabban cserélődik, így a szén-monoxid felgyülemlésének a lehetősége sokkal nagyobb. A szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, szervezetre gyakorolt hatásai (rosszullét, szédülés, hányinger, fáradtság) könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. Ez a gáz beltérben a leggyakrabban előforduló toxikus gáz, amely meggátolja a véráramban az oxigén szállítását.
Minden berendezés beszerelését és telepítését bízzák szakemberre és éljenek a szaktanácsadás lehetőségével egy-egy készülék, vagy rendszer megvásárlása előtt. Az időszakos és kötelező felülvizsgálatok, ellenőrzések elvégzését is bízzák megfelelő szakképesítéssel rendelkező emberre. Tegyék lehetővé a kéményseprők rendszeres ellenőrzését, és a feltárt hiányosságok megszüntetéséről a lehető legrövidebb időn belül gondoskodjanak.
Baj esetén azonnal hívják a 105-ös, vagy a 112-es segélyhívó számot!
katasztrófavédelem