A Szív Világnapja
Az 1998-ban alakult Szív Világszövetség, a World Heart Federation (WHF) missziós nyilatkozat szerint, egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez kell segíteni az embereket, a szívbetegségek és a stroke megelőzése és gondozása által.
A WHO-val szoros együttműködésben dolgozó Szív Világszövetsége kezdeményezésére, 2000 óta a világon mindenütt egyszerre, minden évben szeptember hónap utolsó vasárnapján rendezik meg a Szívünk Napját, idén ez szeptember 25-e.
Európában a szív- és érrendszeri megbetegedések a vezető halálokok, csaknem minden második haláleset hátterében keringési ok áll, továbbá a gyakori halálokon kívül az életminőség romlásáért és a rokkantság kialakulásáért is jelentős mértékben felelősek lehetnek.
A szív- és érrendszeri betegségek ismert, főbb kockázati tényezői a dohányzás, a magasvérnyomás, a magas koleszterinszint, melyek közvetlenül összefüggenek az ember életmódjával, az étkezési szokásaival és fizikai aktivitásával. A betegség kialakulásában további kockázati tényezők a túlsúly, az elhízás, a cukorbetegség, a túlzott alkoholfogyasztás és a stressz. Az uniós átlaghoz képest hazánkban az emberek jóval többet dohányoznak és isznak alkoholt, ugyanakkor sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. A legtöbb emberre a mozgásszegény életmód jellemző. Ezeket az okokat teszik felelőssé a szív- és érrendszeri halálozások csaknem 80 %-áért.
Ki kell hangsúlyozni, hogy a szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető lenne a rendszeres szűrővizsgálatokkal, valamint az egészségesebb életmóddal. Erre kívánja felhívni a figyelmet a Szívünk Napja.
Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal, Népegészségügyi Főosztály