A Magyar Szabadság Napja
Az Országgyűlés 2001. május 8-án fogadta el azt a törvényt, mely a Magyar Szabadság Napjáról hozott határozatot. Ennek értelmében a szovjet csapatok Magyarországról való kivonulásának emlékére június 19-ét nemzeti emléknappá, június utolsó szombatját pedig a Magyar Szabadság Napjává nyilvánította.
Utóbbira - Oroszlányban első alkalommal - szervezett megemlékezést a helyi Rákóczi Szövetség a művelődési ház kamaratermében. Az előadó Nagy Roland történész, a civil szervezet elnökségi tagja volt.
Vetített képes prezentációban átfogó történelmi visszatekintést adott 1943-tól 1991-ig, Magyarország II. világháborúban való részvételétől az utolsó szovjet katona távozásáig.
E napon hazánk szuverenitásának 1991-es visszaszerzésére emlékezünk. 1990. március 12.-től 100 380 szovjet állampolgárt - 45-50.000 katona, a többi családtag, vagy polgári alkalmazott - 27 ezer gép- és harci járművet, 280 ezer tonna lőszert és 100 ezer tonna üzemanyagot szállítottak el közel másfél ezer vasúti szerelvényen. Az utolsó vonat 1991. június 16-án hagyta el Magyarországot a Záhony- Csap vasúti határátkelőn - mondta az előadó.
A Magyar Szabadság Napja Alapítvány a millennium évében megalapította a Magyar Szabadságért díjat. Az elismerést azok kaphatják meg, akik az elmúlt évtizedekben nagyban hozzájárultak Magyarország függetlenségéhez, a nemzet megmaradását szolgáló alkotások létrehozásához. 2017-ben a Kaláka együttes vehette át az elismerést.