Testvérvárosok Világnapja
Hatvanhárom évvel ezelőtt, 1957. április 28-án a franciaországi Aix-les-Bois-ban alakult meg a Testvérvárosok Világszövetsége (UTO), ennek emlékére ünnepeljük minden év utolsó áprilisi vasárnapján a Testvérvárosok Világnapját.
"A testvérkapcsolat két olyan település találkozása, melyek egyetértésben nyilatkozatot tesznek arról, hogy társulnak az európai perspektívájú tevékenység, problémáik összevetése és baráti kapcsolataik mind szélesebb körű fejlesztése céljából" - mondta Jean Bareth, az Európai Települések és Régiók Tanácsának elnöke.
A testvérvárosok gondolata a második világháború után született meg, amikor az emberek felismerték, hogy csak egyetlen úton léphetnek előre: ha szorosan együttműködnek a különböző nemzetek. Az eredeti cél az volt, hogy Európai régióinak városai megosszák egymással tapasztalataikat.
Az Európai Bizottság 1989-ben indította útjára testvérvárosi programját azzal a szándékkal, hogy támogassa a már létező kapcsolatok elmélyítését és az új kapcsolatok kialakítását. Az akció lehetővé teszi, hogy a városok polgárai és képviselői bekapcsolódhassanak az európai integrációba, erősítve ezáltal az Európai Unióhoz való tartozás érzését.
1993-ban létrehozták az "Aranycsillag"-díjat, amelyet minden évben annak a két városnak ítélnek oda, amelyek a legtöbbet tették az európai integrációért azzal, hogy az előző évben elnyert támogatások segítségével szorosabbra fűzték a szálakat saját lakosaik között.
Oroszlánynak a hagyományos értelemben vett testvérvárosi kapcsolata korábban a finnországi Kuhmo várossal és a szlovákiai Vágsellyével alakult ki. A 90-es évek végén a németországi Plochingennel, majd 2013-ban a lengyelországi Końskie városával került sor újabb kapcsolatfelvételre.