A téli gyógynövények verhetetlen párosa a cékla és a torma
A cékla és a torma külön-külön is számtalan jótékony hatással bír, együtt pedig szinte verhetetlenek. A monda szerint Nagy Károly annyira bízott a cékla gyógyító erejében, hogy rendeletben tette közzé kötelező termesztését – valljuk be, nem véletlenül!
Cékla, mint gyógynövény:
- Nagy mennyiségben tartalmaz jó vízkötő képességű pektint.
- Kiváló vérképző, és jól szabályozza a máj anyagcsere folyamatait.
- Számos vizsgálat bebizonyította, hogy a céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért bizonyos helyeken kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység esetén.
- A, B1, B2 és C- vitamint tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot valamint magnéziumot.
- Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat.
- A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek, és várandós anyák is bátran fogyaszthatják.
- A népi gyógyászat javasolja a céklalé fogyasztását menstruációs zavarok esetén is. A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat.
A céklát főként salátaként, étel-kiegészítőként hasznosítják, illetve fogyasztják. Közkedvelt élelmiszer alapanyaga az energiaszegény étrendnek. Hetente egyszer ajánlott „céklanapot” tartani, ami azt jelenti, hogy érdemes minimum 3dl gyümölcscentrifugával frissen préselt céklalevet meginni. A tömény céklalé nem tartozik a legízletesebb zöldséglevek közzé, de sárgarépalével vagy uborkalével hígítva ízletesebbé válik. Így fogyasztva kiváló májtisztító hatású.
Torma, mint gyógynövény:
- A Volga és a Don környékéről származik, arrafelé az életerő jelképe.
- A gyökerét egész évben gyűjthetjük. Szeret elszaporodni, ez is jelzi, hogy szükségünk van rá!
- Jó C-vitamin forrás, e mellett tartalmaz más vitaminokat, káliumot, nátriumot, magnéziumot, kalciumot.
- A tormában lévő glukozinolát erősíti a májat, jó méregtelenítő.
- Erősíti az immunrendszert, fertőtlenítő hatása közismert, hatékony gyulladáscsökkentő.
- Tisztítja a légutakat, segít a gyógyulást megfázás, nátha, köhögés, bronchitis, asztma, mandulagyulladás, orrmelléküreg gyulladása esetén.
- Csillapítja a lázat, izzasztó, vizelethajtó hatású.
- Enyhíti a hólyag-, és vesegyulladást.
- Reuma, köszvény, isiász, izomfájdalmak esetén is hatásos.
- Magas rosttartalma a bélcsatorna tisztítására alkalmas pl. székrekedés.
- Bélféregűző hatása ismert.
Tormakúrával az immunrendszer is formába hozható. Különösen a megfázásos időszakban javasolt, a nátha elkerülésére. Ha már megtörtént a baj, a tormakúra enyhítheti a megfázást. Együnk naponta reggel és este egy-egy kávéskanál tormát.
A legjobb a frissen reszelt torma, ha azonban ez nem áll rendelkezésünkre, ehetünk üveges reszelt tormát is. A torma kúraszerű fogyasztása legalább két héten át tartson.
Forrás: Sokszínű Vidék