MENTŐK NAPJA
Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére 1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület. 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt a mentés ügye, akkor létrejött az Országos Mentőszolgálat és ezáltal a mentés állami feladattá vált.
Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant.
Az Országos Mentőszolgálat egységes állami egészségügyi intézmény, melynek feladata az életmentés, a sürgős ellátás biztosítása. Az OMSZ az életmentésen kívül (104-es segélyhívások) alapfeladatként kizárólag „mentő” és „őrzött” betegszállításokat végez, azaz olyan feladatokat, ahol a beteg állapota miatt sürgős segítségre van szükség, illetve ahol útközben is beavatkozások, vizsgálatok szükségesek.
A Mentőszolgálat egységes szervezetként működik. Az ország 230 mentőállomásán 7500 mentődolgozó tevékenykedik. A mentőegységek az elmúlt évben közel 1,2 millió beteget láttak el és ez idő alatt a mentő gépkocsik több mint 38 millió kilométert tettek meg.
A mostani egészségügyi veszélyhelyzet rámutatott, hogy a mentősök fáradhatatlan munkája fő pillére az egészségügyi vérkeringésnek. Köszönet mindazoknak, akik értünk dolgoznak!