Pályázati tájékoztató
Szeptember 29-én a Nyíres Dűlőben, a Csillag Szolgáltató Pontban a társadalmi együttműködés erősítését szolgáló 2 helyi szintű komplex pályázat bemutatására került sor az Önkormányzati Szociális Szolgálat szervezésében.
A megjelenteket - a Nyíres és a Német dűlőben élőket - Lackovics Irén szakmai vezető és Boldog Istvánné, az Oroszlányi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának munkatársa köszöntötte.
A szegregációt érintve, Oroszlány Város Önkormányzatának jelenleg egymással szorosan összefüggő két pályázata is zajlik. A TOP – 5.2.1-15 „KAPU” projekt keretében olyan programok, rendezvények, képzések, tréningek megvalósítása történik, mely lehetőséget ad a dűlőben élők társadalmi felzárkóztatásához, kivezető útként, hosszú távú célként az ott élők integrált környezetbe való juttatását tűzve ki célul.
Ezt a projektet az Önkormányzati Szociális konzorciumban valósítja meg, melyben az alábbi tevékenységek megvalósítása történt 2017. május 1. és 2021. december 31. között:- Együttműködés a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek megteremtése
- Hozzájárulás a területi és társadalmi kohézió erősítéséhez
- Integráció erősítése, konfliktusok megelőzése, kezelése, antidiszkrimináció
- Folyamatos szociális munka
- Törekvés a foglalkoztatás elősegítésére
- Munkaerő-piaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelem szerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése, képzések
- Mentorálás-tanácsadás
- Munkavállalás elősegítése, munkaerőkölcsönzés
- Törekvés a kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és oktatás fejlesztésére.
- A projektbe bevontak száma: 217 fő
- 31 fő OKJ-s végzettséget szerzett
- Nőtt a munkaerőpiacon dolgozók száma: a bevontak 50%-a bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik
- A kliensek 21 %-a folyamatosan dolgozik alkalmi munkásként
- Jelenleg álláskeresők: 18%
- Gyesen lévők: 10 fő
- A szakmát szerzett bevontak egy ötöde a pályázatban megszerzett képesítésnek megfelelőmunkát végez
A szociális munkások felmérése alapján a családok élet- és pénzügyi körülményei pozitív irányban mozdultak el. Van olyan család, amelyik beköltözött a városba, többen minőségileg komfortosabb bérleményben laknak, és van olyan család, aki sikeresen felújította az otthonát.
2022-től, a pályázat hosszabbítását követően a szociális munka, és a közösségfejlesztés folytatódik.
A leromlott városi területek rehabilitációja TOP-4.3.1-16-KO 1 kódszámú „Lakhatási feltételek és a környezet állapotának javítása Oroszlányban” című pályázattal kapcsolatban fontos, hogy a tervezett beruházások megvalósításának feltétele az előző pályázat folyamatos működése.
A pályázat keretében került felújításra például a Petőfi udvar 3-4 épülete, ahova 4 család költözött be a szegregációból. A beruházások folytatódnak, további 3 lakás kerül még felújításra, az ide beköltöző családok kiválasztása, segítése, nyomon követése szociális munkát igényel.