Apák napja
Az Anyák napja mellett, ma már világszerte megemlékeznek az édesapákról is. Ez is, mint annyi más ünnep, Amerikából jutott el Európába.
Az Egyesült Államokban az 1900-as évek elején kezdeményezték először az apák megünneplését, és Richard Nixon amerikai elnök közbenjárásával 1972-ben törvénybe iktatták. Az apák napja eredetéről a legismertebb történet Sonora Smart Doddhoz kapcsolódik, amely szerint a 20. század elején Sonora szorgalmazta az ünnep létrejöttét. Az amerikai lányt és testvéreit anya nélkül nevelte fel édesapjuk, a polgárháborús veterán, William Jackson Smart, mivel második felesége életét vesztette utolsó közös gyerekük születése közben.
Magyarországon még kevesen ismerik e napot, de évről-évre egyre többen tartják meg. Miért is ünnepeljük az Édesapákat? Mert szerepük ugyan olyan fontos a családi életben, mint az Édesanyáké. Érdekesség, hogy több országban, az Apák napját máskor ünneplik. A legtöbb országban világi ünnepként tartják számon. A katolikus egyház az apák napját hagyományosan március 19-én, Szent József napján tartja.
Hazánkban minden év június harmadik vasárnapján ünneplik az Édesapákat. Az Apák napja magyarországi meghonosítására egy alapítvány indított mozgalmat Miskolcon 1994-ben. Pontosabban a Miskolci Polgári Kör három tagja: Bujdos Attila újságíró, Loss Sándor jogász-szociológus és Furmann Imre költő, közíró, jogvédő.