40 éve történt
Kilencvennégy ember dolgozott lent a mélyben 1983. június 22-ére virradó éjszaka, amikor az oroszlányi szénbányászat legnagyobb katasztrófája bekövetkezett Márkushegyen. Harminchét bányász életét vesztette, öt súlyos és tizenkét könnyebb sérültet kórházba szállítottak. A történtek emléke mély nyomot hagyott az emberekben.
A korabeli hírek szerint éjjel áramkimaradás volt, s leállt a főventillátor. Ennek okán megszűnt a szellőzés, ami a metángáz felgyülemlését okozta. Az elbeszélések és a vizsgálatok feltételezése alapján, az áram visszakapcsolása során keletkezhetett az a szikra, ami a sújtólégrobbanást okozta.
A tragédiát követő évben emlékművet állítottak a Márkushegyi Bányüzem udvarán, amely kőbe vésve őrzi az áldozatok nevét. Itt gyülekeztek csütörtökön délben a Veolia, a Vértesi Erőmű és az egykori bányaüzem vezetői, az érdekképviseletek, valamint a környék polgármesterei - köztük Lazók Zoltán és Rajnai Gábor oroszlányi városvezetők -, hogy elhelyezzék a kegyelet koszorúit a 40 évvel ezelőtti tragédia emlékére.