Szent Iván-éj ünnepe
Szent Iván-éj az élet ünnepe, mágiákkal és apró csodákkal fűszerezett éjszaka.
A legtöbb fény és a legkevesebb sötétség idejét, az év legrövidebb éjszakáját ősidők óta minden nép számon tartotta, virrasztással és tűzgyújtással ünnepelte. Szent Iván-éj titokzatos értelmű és hatású népi virrasztás: a fény, az élet, a szerelem, a termékenység ünnepe.
Még a huszadik században is a határban rakott nagy tűz mellett töltötte az éjszakát az egész falu, énekkel, szertartásos táncokkal ünnepelve az élet diadalát. Európa számos vidékén még napjainkban is él a nyárközépi tűzgyújtás szokása.
Bár a nyári napforduló tűzünnepét már évszázadok óta Szent Iván napjának előestéjén tartják, és éppen ezért a legtöbb ember szemében keresztény ünnepnek számít, kétségtelen tény azonban, hogy a ma is élő szokás a kereszténységet messze megelőző korokból ered.
Napjainkban országszerte hangulatos programokkal ünneplik a jeles napot. Nem volt ez másként Oroszlányban sem. A Bányász Klub Alapítvány és a Blue Hill Events június 23-án és 24-én Szent Iván-éji napokat szervezett a Bányászati Múzeumban.
Az első napon többek között az Edda Művek, Magyarország egyik leghíresebb rock együttese kápráztatta el a közönséget emlékezetes dalaival. A második napon pedig egy fergeteges „Bazi nagy mulatás” fesztivált rendeztek, egy kis retróval fűszerezve.