A Vértes gyöngyszeme
Ismét érdekes előadást szervezett az oroszlányi Rákóczi Szövetség augusztus 3-án, a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében.
A rendezvényen „ A Vértes gyöngyszeme” címmel Vérteskozmáról tartott vetített képes előadást Radisics Milán fotóművész, a település honlapjának szerkesztője.
Vérteskozma területe már az ősidők óta lakott volt, első írásos említése az 1300-as évekre datálódik, ekkor a Gesztesi-várhoz tartozó területként írnak róla, katonai szálláshelyként tartották számon. A török időkben elnéptelenedett, majd 1744-ben 59 katolikus sváb családot telepítettek be a faluba, akik erdőt és földet műveltek.
A község sorsát a második világháború pecsételte meg, mivel frontvonala több mint három hónapon keresztül a Vértesben húzódott. 1946 májusában kitelepítették a németnek tartott vérteskozmaiakat, mintegy 300 embert, csaknem a teljes lakosságot. Mindössze négy család élt tovább a faluban. A szép, német parasztházak viszont ott maradtak.
A faluban Községvédő Egyesület és Alapítvány is működik, így a lakosok maguk gondoskodnak a közösségi és kulturális életről, gondozzák a falut.
A rendkívül gazdag fotógalériával színesített prezentáció is igazolta, hogy a kicsinyke Vérteskozma a nyugalom szigete jelzőt is teljes biztonsággal viselheti, melynek lakója volt többek között Balczó András, és Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán is gyakran megfordultak ott.