Megyei értékek nyomában
Március 31-én az Oroszlányi Bányászati Múzeum adott otthont a Megyei Értéktár Vetélkedő döntőjének, amely a Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat kezdeményezésére, a József Attila Megyei és Városi Könyvtár partnerségével valósult meg. A „Megismerem, megszeretem, megőrzöm” mottóval meghirdetett verseny célja a megye kulturális és természeti értékeinek megismertetése és megszerettetése volt a fiatal korosztállyal.
A vetélkedő többfordulós volt, az első, online szakaszban több mint húsz csapat mérte össze tudását. Az itt legjobban teljesítő három-három általános és középiskolás csapat jutott be a döntőbe, ahol élőben is bizonyíthatták felkészültségüket.
– „A mi feladatunk az volt, hogy a verseny kérdéseit összeállítsuk – mondta Mikolasek Zsófia, a József Attila Megyei és Városi Könyvtár igazgatója. – A célunk az, hogy a gyerekek valóban megismerjék Komárom-Esztergom vármegye értékeit.”
A döntő ünnepélyes megnyitóján rangos vendégek köszöntötték a résztvevőket. Beszédet mondott többek között Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő és Takács Károly, Oroszlány város polgármestere is.
– „Az a kulturális hagyaték, ami ezekben az értékekben kifejeződik, támaszt ad a következő nemzedékeknek, hogy újra építsenek és alkossanak – hangsúlyozta Czunyiné dr. Bertalan Judit. – Először meg kell tanulnunk, honnan jöttünk, hogy tudjuk, merre tartunk.”
Takács Károly polgármester kiemelte: – „Örömmel köszöntöm Oroszlányban a döntő résztvevőit. Már az is nagy eredmény, hogy eddig eljutottak, mindenki nyertes, aki itt lehet.”
A program során a versenyzőkön kívül elismerésben részesültek a felkészítő pedagógusok és a szervezők is. A rendezvényen részt vett Erős Gábor országgyűlési képviselő, Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke, valamint Kancz Csaba főispán is. Mindannyian hangsúlyozták, hogy a vetélkedő túlmutat a játékon: a helyi értékek megőrzésének egyik legfontosabb eszköze is egyben.
A döntőbe két oroszlányi iskola is bejutott: a Hunyadi Mátyás Általános Iskola és a Hamvas Béla Gimnázium csapatai is eredményesen szerepeltek. A fiatalok lelkesedéssel és felkészülten vettek részt a versenyen.
– „Mi csapaton belül felosztottuk a tanulnivalókat, így könnyebb volt a felkészülés. Összesítettük a tudásunkat, átbeszéltük az anyagot, így hatékonyabban tudtunk készülni. Nagyon izgatottak vagyunk a verseny miatt, és örömmel vettük, hogy továbbjutottunk.” – mesélte Nyerges-Wohl Zselyke.
A Megyei Értéktár Vetélkedő nemcsak versengés volt, hanem lehetőség arra is, hogy a fiatalabb generációk szívügyüknek tekintsék közös örökségünk megőrzését, ápolását és továbbadását.