Megemlékezés a Felvidékről kitelepítettekről
Április 12-e nem csupán egy dátum a naptárban. Ezen a napon kezdődött meg 1947-ben a magyarok kitelepítése a Felvidékről, mely történelmi sebként máig él a kollektív emlékezetben. Az Országgyűlés 2012-ben nyilvánította emléknappá ezt a napot, hogy méltó módon hajtsunk fejet azok előtt, akiket otthonuktól, gyökereiktől szakítottak el. Idén az oroszlányi Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár adott otthont a megemlékezésnek.
A rendezvényt Nagy Csaba, a Rákóczi Szövetség Oroszlányi Szervezetének elnöke nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta a történelmi igazságtétel és az emlékezés fontosságát:
– A Benes-dekrétumok következtében több mint 76 ezer – történészi pontossággal 76 661 – személyt telepítettek át Csehszlovákiából Magyarországra. Az Oroszlányi Rákóczi Szövetségnek kiemelten fontos ez a rendezvény, nemcsak lelkület, hanem érintettség szempontjából is. Hiszen ebben a teremben is vannak olyanok, akik átélték ezt a szörnyűséget 1947 áprilisától 1949. június 5-ig – fogalmazott az elnök.
A megemlékezés kulturális részében a lévai Csemadok égisze alatt működő Juhász Gyula Irodalmi Színpad lépett fel. A Sándor Ágnes által vezetett társulat verses-zenés műsora mély érzelmeket közvetített, határokon átívelő darabokkal, melyek nemzeti összetartozást hirdettek.
A rendezvény zárásaként Pósa Lajos Dal a hazáról című költeménye hangzott el.